Прејди на содржината

Драгутин Аврамовски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Драгутин Аврамовски
Роден Драгутин Аврамовски
11 март 1931(1931-03-11)
Куманово, Вардарска Бановина, Кралство Југославија
Починал 12 септември 1986(1986-09-12) (возр. 55)
Скопје, СР Македонија, СФРЈ
Националност Македонец
Занимање сликар, графичар, сценограф и професор

Драгутин Аврамовски-Гуте (11 март 1931 во Куманово12 септември 1986 во Скопје) — истакнат македонски академски сликар и графичар.[1]

Тој бил еден од првите македонски апстрактни сликари и има посебен придонес за развитокот на современиот графички израз во Македонија. Се занимавал и со сценографија и со илустрација.

Животопис[уреди | уреди извор]

Дипломирал на Академијата за применета уметност во Загреб во 1955 година. Имал ретроспективна изложба во Музејот на современата уметност во Скопје во 2002 година.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Ристовски, Блаже, уред. (2009). „Аврамовски“. Македонска енциклопедија. , книга I (А-Љ). Скопје: МАНУ. стр. 8. Text "series " ignored (help)