Драгутин Аврамовски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Драгутин Аврамовски - Гуте (Куманово, 11 март 1931 - Скопје, 12 септември 1986) бил истакнат македонски академски сликар и графичар.

Тој бил еден од првите македонски апстрактни сликари и има посебен придонес за развитокот на современиот графички израз во Македонија. Се занимавал и со сценографија и со илустрација.