Прејди на содржината

Жак-Анри Лартиг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Жан-Анри Лартиг

Жак-Анри Лартиг (француски: Jacques-Henri Lartigue 13 јуни 1894 - 12 септември 1986) бил француски фотограф и сликар. Најпознат е по своите фантастични фотографии на автомобилски трки, авиони и отмени Парижанки од почетокот на XX век.

Почнал да слика на шестгодишна возраст и предмет на неговите слики бил првенствено неговиот живот и активностите и луѓето кои биле негов составен дел.

Неговите фотографии биле реалтивно непознати сè до 1962 год. кога неколку негови фотографии биле изложени во Париз по што веќе следната година следувала поголема изложба во Музејот на Современа Уметност.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]