Јон Исаја

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Роден 5 јануари 1915
Тетово
Починал 13 декември 1993
Скопје
Националност Македонец
Познат по улогата во:
Солунските атентатори
Денови на искушение
До победата и по неа
Занимање глумец


Јован Исаја - Јон (Тетово, 5 јануари 1915 - Скопје, 13 декември 1993) — познат македонски филмски, театарски и телевизиски актер.

Биографија[уреди | уреди извор]

Јон Исаја е роден во Тетово на 5 јануари 1915 година.[1] Тој потекнува од печалбарско семејство, па годините на детството и младоста ги поминал во Романија каде ја завршил и Театарска академија во Букурешт во 1942 година. Станува член на Драмата на МНТ од 1951 па до 1964 година. Кариерата ја продолжува во Драмскиот театар во Скопје. Настапувал на филм и телевизија. Го негувал сценскиот говор и се залагал за строго психолошко обликување на ликовите.

Филмографија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]