Кирчо Божиновски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кирчо Божиновски
Роден 5 април 1931(1931-04-05)(93 г.)
Куманово, Вардарска Бановина, Кралство Југославија
Националност Македонец
Народност Македонец
Познат по улогите во:
Време без војна
Црвениот коњ
Среќна нова '49
Илинден
Занимање глумец

Кирчо Божиноски (р. 5 април 1931, Скопје) — македонски театарски, филмски и телевизиски глумец.

Кирчо својата кариера како глумец ја почнал во 1950 година во Македонски народен театар во Скопје, каде останува до 1960 година, кога преминува во Драмски театар - Скопје каде останал се до неговото пензионирање.

Филмографија[уреди | уреди извор]

Божиновски ги остварил следниве филмски улоги:

Надворешни врски[уреди | уреди извор]