Двојка (ТВ-филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Двојка“
РежисерТихомир Бачовски
СценаристАљоша Руси
НастапуваатДиме Илиев
Ненад Милосављевиќ
Снежана Стамеска
Душан Костовски
Жанрдрама
КинематографијаВладо Јаневски
ДистрибутерТелевизија Скопје
Премиера1980
ДржаваМакедонија Македонија
Јазикмакедонски

„Двојка“ - македонски телевизиски филм од 1980 година. Го режирал Тихомир Бачовски, а сценариото го напишал Аљоша Руси.

Улоги[уреди | уреди извор]

Глумец Улога
Диме Илиев Филип
Ненад Милосављевиќ Симон
Снежана Стамеска Цвета
Душан Костовски Цветко
Ѓорѓи Тодоровски Берберот
Кирчо Божиновски
Љупка Џундева
Јосиф Јосифовски
Тасе Кочовски

Останати улоги  ▼

Надворешни врски[уреди | уреди извор]