Љубиша Трајковски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Љубиша Трајковски
Роден 29 ноември 1927
Скопје
Починал 1995
Битола
Националност Македонец
Познат по улогата во:
Мирно лето
Републиката во пламен
Македонски дел од пеколот
Занимање глумец

Љубиша Трајковски (роден во Скопје, на 29 ноември 1927 – починат во Битола, во 1995)[1] – македонски филмски и театарски глумец, член на Битолскиот народен театар од 1960 година.[2]

Глумец, кој претставувал еден од најраскошните таленти на македонското глумиште и бил столб на битолскиот ансамбл. Неговата природност во откривањето на драмските судбини посебно ја карактеризирала неговата уметничка игра.

Животопис[уреди | уреди извор]

Љубиша Трајковски е роден во Скопје во 1930 година. Во 1960 година доаѓа во градот под Пелистер, се вработува во Народниот театар – Битола и станува дел од член на драмскиот ансамбл. Заради болест бил оттргнат од театарот, но со подобрувањето на здравјето се вратил на сцената играјќи помали улоги со исто мајсторство како што ги остварувал своите насловни и водечки улоги.

Творештво[уреди | уреди извор]

Во својот глумечки живот остварил бројни и забележителни театарски и филмски улоги.

Поважни театарски улоги[2][уреди | уреди извор]

Година Улога Претстава Автор
1963 Дамата со камелии Александар Дима Синот
1964 Франц Заточениците од Алтона Жан-Пол Сартр
1967 Карл Мор Разбојници Фридрих Шилер
1968 Џорџ Кој се плаши од Вирџинија Вулф Едвард Олби
1969 Драшко Каровски Чекор до есента Томе Арсовски
1970 Отело Отело Вилијам Шекспир
1972 Астров Вујко Вања Антон Павлович Чехов
1976 Алија Елена Ќетковиќ Александар Поповиќ
1977 Крсте Време за пеење Петре М. Андреевски
1979 Новак Камен за под глава Милица Новковиќ
1980 Мурина Свечена вечера во погребното претпријатие Иво Брешан

Филмографија[уреди | уреди извор]

Година Филм Улога
1961 Мирно лето /
1968 Волтер Мити од Лисиче (ТВ филм) /
1969 Републиката во пламен /
1970 Цената на градот Џовани
1971 Македонски дел од пеколот /
1971 Понижени и навредени ТВ филм /
1971 Мува ТВ филм /
1972 Табакерата ТВ филм /
1973 Смилевскиот конгрес ТВ филм Ѓорѓи Чуран
1974 Брачна понуда ТВ филм /
1975 Простодушна љубов ТВ филм Јане
1979 Курирот на Гоце Делчев ТВ серија Таушан
1979 Наши години ТВ серија /

Награди и признанија[2][уреди | уреди извор]

  • Повеќе признанија на Театарските игри „Војдан Чернодрински“ во Прилеп.
  • Награда за животно дело на Театарските игри „Војдан Чернодрински“ во Прилеп во 1986 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Македонска енциклопедија, том II. Скопје: Македонска академија на науките и уметностите. 2009. стр. 1503. ISBN 978-608-203-024-1.
  2. 2,0 2,1 2,2 Значајни личности за Битола, 2007

Надворешни врски[уреди | уреди извор]