Солунски патрдии (ТВ серија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Солунски патрдии
ЖанрКомедија
Создадена одМиле Попоски
Улоги
Земја на потеклоЈугославија
Првичен јазикмакедонски
Бр. на сезони1
Бр. на епизоди3
Прикажување
Првична мрежаТВ Скопје
Првично прикажување13 јули 1986 (1986-07-13) – 27 јули 1986

Солунски патрдии е телевизиска серија снимена во 1985 година во продукција на ТВ Скопје.

Серијата е снимена според истоимената драма на Миле Попоски, која пак е напишана според делото на Марин Држиќ, Дундо Марое.

Улоги[уреди | уреди извор]

Содржина[уреди | уреди извор]

Дејството се одвива во Солун. Серијата ги прикажува случките на Цанде, син на прилепскиот аџија, кој го мами својот татко и му зема 3000 алтани за трговија. Истиот парите ги користи за подароци и сладок живот кај љубовницата Фатиме. Заплетот се случува кога во Солун доаѓаат неговиот татко, Аџи Јанкула и слугата Секула да го бараат Цанде. Аџи Јанкула се здружува со Итар Пејо слуга на Јашар бег кој копнее по љубовницата на Цанде - Фатиме.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]