Хајко Шафарцик

Од Википедија — слободната енциклопедија

Хајко Шафарчик ( Берлин, Германија, 3 јануари 1984 година ) бил германски кошаркар. Тој играл на позицијата на плејмејкер, и во моментов е без ангажман.

Хајко Шафарцик

Кариера[уреди | уреди извор]

Успех[уреди | уреди извор]

Клуб[уреди | уреди извор]

 • АЛБА Берлин :
  • Првенство на Германија (1): 2002/03.
  • Германија куп (1): 2009.
 • Баерн Минхен :
  • Првенство на Германија (1): 2013/14.
 • Нантер :
  • Куп на Франција (1): 2017.
  • Супер куп на Франција (1): 2017.

Слободен[уреди | уреди извор]

 • Најкорисен играч на финалето на Купот на Франција (1): 2014.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]