Прејди на содржината

Душан Лајовиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Душан Лајовиќ на Ролан Гарос 2019

Душан Лајовиќ (30.06.1990 г. Белград, СФРЈ) е српски тенисер.

Моментално е на 43. место на АТП листата.

Најголемиот успех во кариерата го постигнал со пласманот во финалето на Мастерсот во Монте Карло 2019 година каде загубил од Фабио Фоњини.[1]

Првиот АТП трофеј го освоил во 2019 година на турнирот во Умаг, со победата во финалето против Атила Балаш од Унгарија.[2] Покрај тоа, тој е сопственик на 2 АТП трофеи во конкуренција на двојки.

Лајовиќ со колегите од српската репрезентација го освоил АТП Купот 2020 година, со победата од 2:1 во финалето против Шпанија.[3]

Тениска кариера[уреди | уреди извор]

Во почетната фаза од својата кариера, Лајовиќ играл претежно турнири на нивоата на фјучерс и челинџер. Своето деби на АТП ниво го имал во 2010 година во Белград, каде што добил специјална покана, кога бил поразен во првото коло од Иво Карловиќ Првата победа на АТП ја постигнал во 2011 година на Светското екипно првенство во тенис во Диселдорф, каде што го победил Русинот Игор Андреев. Истата година стигнал до првото четвртфинале во кариерата во Санкт Петербург. Во 2012 година, тој дебитирал за Србија во Дејвис купот. Поради повредата на Јанко Типсаревиќ одиграл 2 натпревари во финалето на Дејвис купот во Белград во 2013 година против Чешка, вклучувајќи го и решавачкиот 5-ти натпревар каде бил поразен од Радек Штепанек во 3 сета.

2014: Година на пробив и 4. коло на Ролан Гарос[уреди | уреди извор]

Во 2014 година, Лајовиќ се етаблира на АТП ниво и дебитирал на сите 4 Грен слем и Мастерс турнири. На Австралија опен, по успешните квалификации и победата во првото коло над Лука Пуја, во второто коло биле поразен од Кеј Нишикори. Уште еднаш ги минал квалификациите во Индијан Велс и дебитирал на Мастерсот, а првата победа ја остварил во Мајами против Џен-Хсун Лу како среќен губитник. Најдобриот резултат сезоната го постигнал со пласманот во четвртото коло на Ролан Гарос. Ги победил Делбонис, Зопа и Сок во 3 сета по ред, а во четвртото коло подобар од него бил евентуалниот шампион Рафаел Надал. На Вимблдон ја постигнал првата победа на трева во кариерата, кога бил подобар од Гарсија-Лопес, а во следната рунда бил поразен од Кубота. До крајот на годината, тој имал најзабележителни резултати во четвртфиналето на Бостад и Хамбург во сингл и во финалето со Франк Шкугор во двојки на турнирот во Умаг. Сезоната ја завршил на 69. место на АТП листата и бил второпласиран. најдоброрангираниот српски играч по Новак Ѓоковиќ.

2015: Двојна титула[уреди | уреди извор]

Сезоната ја започнал со пораз од Ѓоковиќ во Доха. Првата победа ја чекал до февруари, кога се пласирал во четвртфиналето на турнирот во Кито, каде подобар од него бил Фелисијано Лопес. Тој стигнал до второто врзано четвртфинале сезонава во Саун Пауло, каде бил поразен од Лука Ванија. До крајот на сезоната, од најзабележителните резултати во сингл се издвојуваат четвртфиналето на Ница и Кицбиел и титулата на предизвикувачот во Бања Лука. Во двојки ја освоил првата АТП титула во пар со Раду Албот од Молдавија. На Грен слем најдобар резултат имал на 2 коло на Ролан Гарос, каде бил поразен од евентуалната шампионка Стена Вавринка. Втор пат по ред ја завршил сезоната во топ 100, овој пат на 76 место на списокот.

2016: 3 полуфиналиња[уреди | уреди извор]

Лајовиќ на првиот Грен слем сезоната дошол со 2 лоши подготвителни турнири во Бризбејн и Сиднеј. Во првото коло на Австралија опен, Сем Квери му го предал мечот на влезот во 5. сет, откако Душан се вратил по 0-2 во сетови. Во 2. коло по 5 сета бил победен од Шпанецот Роберто Баутиста Агут. По Австралија, Лајовиќ се преселил во јужноамериканската земја, каде во Буенос Аирес ја забележал најголемата победа во кариерата. Во 2. коло, откако ја спасил топката од мечот, го победил тогашниот 12. играч во светот Џон Иснер . Во четвртфиналето подобар од него бил евентуалниот шампион Доминик Тим, што дополнително го влошил резултатот на Лајовиќ во четвртфиналето на 0-8. Не ја чекал долго можноста да се поправи, бидејќи на крајот на истиот месец во Саун Пауло конечно успеал да се пласира во полуфиналето на АТП турнирот. Тој еден по друг ги победил Вања, Перо и Елијаш, а во полуфиналето бил поразен од Уругваецот Пабло Куевас. До Ролан Гарос, Лајовиќ немал забележителни резултати, дури и поради лошата форма накратко се вратил во Челинџер. Во Франција лесно го совладал Денис Кудла во првото коло, но во 2. коло морал да му го предаде мечот на својот сонародник Виктор Троицки по повредата со резултат 1-2 во сетови. Тоа било веќе второто предавање на Дучи во сезоната. Во тревниот дел од сезоната Душан не успеал да оствари ниту една победа, вклучувајќи го и поразот во 5 сета од Дастин Браун на Вимблдон. Со соиграчите од репрезентацијата бил поразен во четвртфиналето на Дејвис купот на Ташмајдан од Велика Британија, предводена од Кајл Едмунд, бидејќи Лајовиќ бил поразен во решавачкиот меч. До крајот на сезоната Лајовиќ успеал да се пласира во уште 2 полуфиналиња. Прво поминал во Кицбиел, каде бил поразен од Николоз Басилашвили. До вториот дошол во Лос Кабос на бетонска подлога во првото издание на овој турнир досега. На патот до полуфиналето ги победил Монтеиро, Томиќ и Алмагро. Тој во полуфиналето му го предал мечот на евентуалниот шампион Карловиќ. Лајовиќ годината ја завршил на 93. место на листата, со скоро 19-23.

Финале на АТП Мастерс од серијата 1000[уреди | уреди извор]

Индивидуален: 1 (0: 1)[уреди | уреди извор]

Исход бр. година Турнир Подлога Противник Резултат
Финалист 1. 2019 година . Монте Карло Земја Италија Фабио Фоњини 3: 6, 4: 6

АТП финале[уреди | уреди извор]

Индивидуални: 2 (1: 1)[уреди | уреди извор]

Легенда
Гренд слем турнири (0: 0)
Завршно првенство на сезоната (0: 0)
АТП Мастерс 1000 (0: 1)
АТП 500 (0: 0)
АТП 250 (1:0)
Финале по подлога
Тврда (0:0)
Земја (1: 1)
Трева (0:0)
Финале по локација
Отворено (1: 1)
Сала (0:0)
Исход бр. датум Турнир Подлога Противник Резултат
Финалист 1. 21 април 2019 година Монте Карло, Монако Земја Италија Фабио Фоњини 3: 6, 4: 6
Победник 1. 21 јули 2019 година Умаг, Хрватска Земја Атила Балаз 7: 5, 7: 5

Парови: 3 (2: 1)[уреди | уреди извор]

Легенда
Гренд слем турнири (0: 0)
Завршно првенство на сезоната (0: 0)
АТП Мастерс 1000 (0: 0)
АТП 500 (0: 0)
АТП 250 (2: 1)
Финале по подлога
Тешко (1:0)
Земја (1: 1)
Трева (0:0)
Финале по локација
Отворено (2: 1)
Сала (0:0)
Исход бр. датум Турнир Подлога Партнер Противници Резултат
Финалист 1. 27 јули 2014 година Умаг, Хрватска Земја Хрватска Франко Шкугор ЧешкаФрантишек ЧермакЧешкаЛукас Росол
4: 6, 6: 7 (5: 7)
Победник 1. 3 мај 2015 година Истанбул, Турција Земја Молдавија Раду Албот ШведскаРоберт ЛиндстедЈирген Мелцер
6: 4, 7: 6 (7: 2)
Победник 2. 29 септември 2019 година Ченгду, Кина Тврда Србија Никола Чаќиќ Израел Џонатан ЕрлихФабрис Мартен
7: 6 (11: 9), 3: 6, [10: 3]

Други финалиња[уреди | уреди извор]

Тимски натпревари: 2 (1: 1)[уреди | уреди извор]

Исход бр. датум Турнир Подлога Партнери Противници Резултат Извор
Финалист 1. 15–17. ноември 2013 година Дејвис куп, Белград, Србија Тврда (г) Србија Новак ЃоковиќСрбијаИлија БозољацСрбијаНенад Зимоњиќ
ЧешкаТомаш БердихЧешкаРадек ШтјепанекЧешкаЛукас РосолЧешкаЈан Хајек
2: 3 [4]
Победник 1. 12 јануари 2020 година АТП куп, Сиднеј, Австралија Тврда СрбијаНовак ЃоковиќСрбија Никола ЧаќиќСрбија Виктор ТроицкиСрбијаНикола Милојевиќ
ШпанијаРафаел НадалШпанијаРоберто Баутиста АгутШпанијаПабло Карењо БустаШпанијаФелисијано ЛопесШпанијаАлберт Рамос-Вињолас
2: 1 [3]

Финале на АТП Челинџер и ИТФ фјучерс[уреди | уреди извор]

Индивидуални: 15 (10: 5)[уреди | уреди извор]

Легенда
Предизвикувачи (5: 2)
Фјучерси (5: 3)
Финале по подлога
Тврда (2:0)
Земја (8: 5)
Трева (0:0)
Тепих (0:0)
Финале по локација
Отворено (9: 5)
Сала (1:0)
Исход Бр. Датум Турнир Подлога Противник Резултат
Победник 1. 16. август 2009. Сомбор, Србија, F5 Земја Србија Александар Словиќ 6:3, 6:4
Финалиста 1. 20. јуни 2010. Београд, Србија, F1 Земја Украина Александар Недовјесов 4:6, 2:6
Победник 2. 8. август 2010. Нови Сад, Србија, F4 Земја Босна и Херцеговина Алдин Шеткиќч 6:0, 4:6, 6:3
Финалиста 2. 22. август 2010. Есте, Италија, F22 Земја Италија Матео Виола 5:7, 1:6
Финалиста 3. 31. октомври 2010. Каиро, Египат, F5 Земја Србија Миљан Зекиќ 1:6, 6:3, 4:6
Отказано 23. јануари 2011. Анталија, Турска, F2 Тврда Украина Артем Смирнов отказано[б 1][5]
Победник 3. 19. март 2011. Чивидино, Италија, F2 Тврда (д) Италија Андреа Стопини 3:6, 6:4, 6:3
Победник 4. 25. март 2011. Фођа, Италија, F3 Земја Италија Валтер Трусенди 6:2, 6:7(7:9), 6:2
Победник 5. 2. октомври 2011. Умаг, Хрватска, F10 Земја Русија Андреј Кузнецов 6:4, 0:6, 7:5
Финалиста 4. 29. јули 2012. Орбетело, Италија Земја Шпанија Роберто Баутиста Агут 3:6, 1:6
Победник 6. 11. август 2012. Самарканд, Узбекистан Земја Узбекистан Фарух Дустов 6:3, 6:2
Победник 7. 9. јуни 2013. Калтанисета, Италија Земја Холандија Робин Хасе 7:6(7:4), 6:3
Финалиста 5. 16. јуни 2013. Блоа, Француска Земја Јулијан Рајстер 1:6, 7:6(7:3), 6:7(2:7)
Победник 8. 3. новември 2013. Сеул, Јужна Кореја Тврда Јулијан Рајстер предаја
Победник 9. 21. септември 2015. Бања Лука, БиХ Земја Виктор Ханеску 7:6(7:5), 7:6(7:5)
Победник 10. 15. јули 2017. Бостад, Шведска Земја Аргентина Леонардо Мајер 6:2, 7:6(7:4)

Парови: 6 (4: 2)[уреди | уреди извор]

Легенда
Предизвикувачи (0:1)
Фјучерси (4: 1)
Финале по подлога
Тврда (0:0)
Земја (4: 2)
Трева (0:0)
Тепих (0:0)
Финале по локација
Отворено (4: 2)
Сала (0:0)
Исход бр. датум Турнир Подлога Партнер Противници Резултат
Победник 1. 29 јуни 2008 година Белград, Србија, Ф2 Земја Србија Никола Чаќиќ СрбијаДавид СавиќСрбијаМиљан Зекиќ
7: 6 (8: 6), 3: 6, [10: 8]
Финалист 1. 25 октомври 2009 година Каиро, Египет, Ф15 Земја Србија Никола Ќириќ ШпанијаОскар Буриеза-ЛопесШпанијаХавиер Марти
4: 6, 6: 1, [9:11]
Победник 2. 16 мај 2010 година Сараево, БиХ, Ф4 Земја Србија Миљан Зекиќ Босна и Херцеговина Мирза БашиќБосна и ХерцеговинаЗлатан Кадриќ
6: 3, 6: 4
Победник 3. 15 август 2010 година Нови Сад, Србија, Ф5 Земја СрбијаИлија Вучиќ МексикоХавиер Херера-ЕгилузБрендан Мур
7: 5, 5: 7, [10: 8]
Победник 4. 24 октомври 2010 година Каиро, Египет, Ф4 Земја СрбијаМиљан Зекиќ РусијаАлександар ЛобковРусијаАлександар Румјанцев
7: 6 (7: 5), 7: 6 (10: 8)
Финалист 2. 26 септември 2015 година Сибињ, Романија Земја СрбијаИлија Бозољац Виктор Кривој


Петар-Александар Лункан
4: 6, 3: 6

Настап на турнири во поединечна конкуренција[уреди | уреди извор]

Предлошка:Тенис-легенда-M Во 2014 г на Отвореното првенство на Франција, вториот грен слем во сезоната, Душан Лајовиќ стигнал до своето прво осминафинале во кариерата. Загубил од Рафаел Надал, тогаш светски рекет број еден.

Година 2010. 2011. 2012. 2013. 2014. 2015. 2016. 2017. 2018. 2019. 2020. 2021. 2022. О/И Поб:пор %
Гренд слем турнири
ОП Австралија Н Н КВ1 КВ2 0 / 8 8:8 50%
Франција Ролан Гарос Н Н КВ1 КВ3 0 / 8 9:8 53%
Вимблдон Н Н КВ1 КВ1 НО 0 / 7 3:7 30%
САД ОП САД Н Н Н КВ1 КВ1 0 / 7 4:7 36%
Поб:пор на г. с. 0:0 0:0 0:0 0:0 5:4 1:3 2:4 2:4 3:4 3:4 3:3 5:4 0:0 0 / 30 24:30 44%
Репрезентација
28x28пкс Олимписки игри НО Н НО Н НО Н НО 0 / 0 0:0 0%
25x25пкс Екипно првенство ГФ ГФ Н НО 0 / 2 1:1 50%
28x28пкс АТП куп НО ГФ ГФ 1 / 3 4:7 36%
25x25пкс Дејвис куп Н Н ЧФ Ф ЧФ ЧФ ПФ ЧФ НО ПФ 0 / 9 11:9 55%
Поб:пор 0:1 1:0 1:0 0:2 2:2 1:0 1:1 3:1 1:1 1:1 4:2 1:3 0:3 1 / 14 16:17 48%
АТП Мастерс 1000 серија
САД Индијан Велс Н Н Н Н НО 0 / 7 5:7 42%
САД Мајами Н Н Н Н НО 0 / 7 6:7 46%
Монако Монте Карло Н Н Н Н КВ1 Н Н КВ1 Ф НО 0 / 3 5:3 63%
Шпанија Мадрид Н Н Н Н Н Н КВ2 Н ЧФ НО 0 / 3 3:3 50%
Италија Рим Н Н Н Н КВ2 КВ1 Н КВ2 КВ2 0 / 3 2:3 40%
Канада Канада Н Н Н Н Н Н Н Н Н НО 0 / 2 2:2 50%
САД Синсинати Н Н Н Н Н Н Н КВ1 0 / 4 0:4 0%
Кина Шангај Н Н Н Н Н Н КВ2 КВ1 НО 0 / 2 0:2 0%
Франција Париз Н Н Н Н КВ1 КВ1 КВ1 0 / 5 2:5 29%
Поб:пор на м. т. 0:0 0:0 0:0 0:0 1:2 1:4 1:3 3:3 5:5 8:8 2:3 4:8 0:0 0 / 36 25:36 41%
Пласман на крај година 434 190 163 116 69 76 93 75 48 34 26 33 7.106.609 $

Победа над топ 10 тенисери[уреди | уреди извор]

Лајовиќ има сооднос победи-порази 5:22 (18,5%) против тенисерите кои во моментот на натпреварот биле рангирани меѓу првите 10 на АТП листата.[6]

Сезона 2010 година 2011 година 2012 година 2013 година 2014 година 2015 година 2016 година 2017 година 2018 година 2019 година. 2020 година 2021 година 2022 година Во целост
Победа 0 0 0 0 0 0 0 0 2 2 0 1 0 5
# Играч Позиција Турнир Подлога Коло Резултат Позиција на Лајовиќ
2018 година
1. АргентинаХуан Мартин дел Потро бр. 6 Мадрид, Шпанија Земја 3: 6, 6: 4, 7: 6 (8: 6) бр. 95
2. Бугарија Григор Димитров бр. 8 Пекинг, Кина Тврда 6: 4, 2: 6, 6: 4 бр. 55
2019 година.
3. Јапонија Кеј Нишикори бр. 6 Мајами, САД Тврда 2: 6, 6: 2, 6: 3 бр. 44
4. Австрија Доминик Тим бр. 5 Монте Карло, Монако Земја 6: 3, 6: 3 бр. 48
2021 година
5. РусијаДанил Медведев бр. 3 Ротердам, Холандија Тврда (г) 1K 7: 6 (7: 4), 6: 4 бр. 27

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Lajović stao u finalu, Fonjini je vladar Monte Karla“. MozzartSport. 21. 4. 2019. Посетено на 21. 4. 2019. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)
  2. „Stigao prvenac, Lajović šampion turnira u Umagu!“. MozzartSport. 21. 7. 2019. Посетено на 21. 7. 2019. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)
  3. 3,0 3,1 „Magija u Sidneju, Srbija pobednik ATP Kupa!“. Посетено на 12. 1. 2020. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
  4. „2013 Davis Cup final“. Davis Cup. Архивирано од изворникот на 2015-09-24. Посетено на 18. 9. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  5. „Turkey F2 Futures“. ITF Tennis. Архивирано од изворникот на 2016-03-18. Посетено на 6. 2. 2017. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)
  6. „Dusan Lajovic – ATP Win/Loss“. ATP Tour. Посетено на 10. 1. 2022. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)

Белешки[уреди | уреди извор]

  1. Финала у обе конкуренције (сингл и дубл) су отказана услед лоших временских услова - кише која је падала три дана.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]