Прејди на содржината

Шерил (пејачка)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шерил
Роден(а)Шерил Ен Твиди
30 јуни 1983(1983-06-30)(41 г.)
Њукасл на Тајн, Англија
Други имиња
 • Шерил Кол
 • Шерил Фернандес-Версини
Занимање
 • Пејачка
 • Текстописец
 • тв-личност
Активен2002–денес
ТелевизијаИкс - Фактор
СопружникОмажена за Ешли Кол во 2006год, Разведена 2010. Омажемна за Жан-Бернард Версини во 2014, Разведена 2016
Вонб. другарЛиам Пејн (2016–2018)
Деца1
Мреж. местоcherylofficial.com
Жанр: Поп, РнБ

Шерил Ен Тведи [1] (родена на 30 јуни 1983 година) е англиска пејачка и телевизиска личност. Родена и израсната во Њукасл на Тајн, Шерил станала славна кон крајот на 2002 година, откако освоила место во Girls Aloud, група од девојчиња, создадена преку Popstars на ITV : The Rivals. Додека била во групата, таа започнала соло кариера во април 2009 година, а од тогаш до 2014 година има издадено четири студиски албуми - 3 Words (2009), Messy Little Raindrops (2010), A Million Lights (2012) и Only Human ( 2014). Колективно, албумите вклучија десет синглови, од кои пет - „ Борба за оваа Љубов“, „ Ветувај го ова “, „ Повикај го моето име “, „ Луда глупава Љубов " и „ Не ми е гајле “ - ја достигнаа првата позиција на Велика Британија Табела за синглови. Шерил е првата британска соло артистка која има пет синглови број еден во Велика Британија, а го има задржано рекордот за британскиот женски соло уметник со најмногу синглови број еден во Велика Британија, сè додека Џес Глин ја престигна во 2018 година.

Шерил стана судијка на верзијата во Велика Британија за „Х фактор“ во 2008 година. Таа се осврна на двајца од евентуалните победници на натпреварот ( Александра Бурк во серија пет и Јо Мек Елдерри во серија шест ), во 2011 даде оставка и се приклучи на панелот на американската верзија. Таа се врати да биде судијка на сезона 11 и сезона 12 од верзијата во Велика Британија.

Шерил стана препознаена и фотографирана стилска икона во, истонаречена како „fashionista“.[2] Таа е фотографирана по насловните страни на британскиот Вог, Ел и Харперс Базар и познатата козметичка компанија „Л’Ореал“ од 2009 до 2018 година. Нејзината нето вредност се проценува на 20 милиони фунти во октомври 2014 година.[3][4] Шерил беше во брак со англискиот фудбалер Ешли Кол од јули 2006 до септември 2010 година. Таа се омажи за Жан-Бернард Фернандес-Версини во јули 2014 година, а од него се разведе во октомври 2016 година. Од 2016 до 2018 година, таа беше во врска со пејачот на One Direction, Лиам Пејн, со кого има син роден во март 2017 година.

Раниот живот

[уреди | уреди извор]

Шерил Ен Твиди [5] е родена во Њукасл на Тајн на 30 јуни 1983 година,[6] и израснала во предградијата на Вокер и Хитон. Таа е четврто од петте деца на Јоан Калахан,[7] и прво од нејзините две деца со Гари Тејди по пропаѓањето на нејзиниот брак со таткото на нејзините три други деца. Родителите на Шерил биле заедно повеќе од една деценија, но никогаш не стапиле во брак; тие се разделиле кога Шерил имала 11 години.[8]

На седумгодишна возраст, Шерил се појавила во телевизискиот оглас за британски гас.[9] Заинтересирана за танцување уште од рана возраст, таа започнала да танцува на 4-годишна возраст,[10] и учествувала на краток курс за летување на Летната школа на Кралскиот балет на деветгодишна возраст.[11] Таа повремено се појавуваше како танцувачки рецитали на различни телевизиски емисии во Велика Британија, како „ Гим 5“, во 1993 година.[12]

2002-2009: Popstars: The Rivals and Girls Aloud

[уреди | уреди извор]
Шерил (најдесно) со Girls Aloud групата настапувајќи на Капитал Радио за Помош за прибирање финансиски средства за деца во Лондон, 2005 година.

Шерил се претстави на аудиција за реалното телевизиско шоу Popstars: The Rivals во 2002 година, чија цел беше да создадат женски бенд и да се натпреваруваат за Божиќниот број еден на Табела за песни на Велика Британија. Таа ја испеа „ Дали некогаш “ во аудицијата,[13] и беше една од дваесетте натпреварувачи (десет девојки и десет момчиња) избрани за финалисти од судиите Пит Ватерман, Луис Волш и Гери Халивел. Финалистите настапија во живо во саботните вечери, со по еден настап секој пол секоја недела, а секоја недела натпреварувачот што ги гласаше најмалите телефонски гласови беа елиминирани, сè додека не се појават конечните редови на групите од пет дела. Шерил беше во опасност од елиминација двапати, успеа да ги надмине Ема Браде [14] и Аиме Кирсли [15] во последователни настапни недели. На 30 ноември 2002 година, таа беше прва натпреварувачка која се квалификуваше за групата девојчиња, и им се придружија на Надин Којл, Сара Хардинг, Никола Робертс и Кимберли Волш да формираат Girls Aloud, по конечното јавно гласање.[16] Дебитантскиот сингл на групата „ Звук на подземјето “ се искачи на првото место на табелата Синглови во Велика Британија, со што стана Божиќниот број еден во 2002 година, над момчето бенд One True Voice, „ Sacred Trust / After You Gone “.[17] Девојките Aloud го држат рекордот за најкратко време помеѓу формирањето како бенд и постигнувањето на сингл број еден.[18]

Личен живот

[уреди | уреди извор]

Шерил стапи во врска со Англискиот и фудбалер на Челси, Ешли Кол во септември 2004 година.[19] Двојката се венчаа на церемонија во Барнет, северозападно Лондон на 15 јули 2006 година.[20] Тие потпишаа ексклузивен договор со ОК!, наводно, вреден 1 милион фунти, во врска со правата на фотографиите.[21] На 23 февруари 2010 година, Шерил објави дека се разделува од Кол,[22][23] и на 26 мај поднела барање за развод кај Врховниот суд во Лондон, наведувајќи го „неразумно однесување“ од нејзиниот сопруг. Во документите за развод се вели дека Кол признал дека е неверен на Шерил со голем број други жени.[24] Таа продолжи да го користи своето мажено име, но подоцна започна да го користи мононимот Шерил за нејзините музички изданија.[25]

 1. Harp, Justin (19 May 2017). „Cheryl officially drops Fernandez-Versini surname“. Digital Spy (англиски). United Kingdom: Hearst Corporation. Архивирано од изворникот на 20 May 2017. Посетено на 20 May 2017. Her name is officially Cheryl Tweedy now, but to be honest it doesn't really bother me, we have a kid together, there's a lot more to our life.
 2. Holmes, Rachel (8 January 2009). „Fashion Statement: Cheryl causes controversy“. The Guardian. Архивирано од изворникот на 26 November 2017. Посетено на 10 May 2017.
 3. Leyshon, Charlotte (18 January 2016). „What will divorce do to the £20m assets of Cheryl Fernandez-Versini?“. walesonline. Архивирано од изворникот на 1 July 2016. Посетено на 12 June 2016.
 4. „Cheryl Cole net worth“. Spear's Magazine. 13 March 2016. Архивирано од изворникот на 2 December 2016. Посетено на 12 June 2016.
 5. Alexander, Ella (15 July 2014). „Cheryl Cole changes her name to Cheryl Fernandez-Versini after marriage to Jean-Bernard“. The Independent. Independent Print Limited. Архивирано од изворникот на 15 July 2014. Посетено на 15 July 2014.
 6. „Cheryl Cole“. AllMusic.com. Архивирано од изворникот на 1 December 2016. Посетено на 30 November 2016.
 7. Blake, Heide (25 February 2010). „Cheryl Cole comforted by Nicola Roberts as Ashley claims couple's sex life had dried up“. The Daily Telegraph. London. Архивирано од изворникот на 28 February 2010. Посетено на 9 May 2010.
 8. Lamb, Liz (3 October 2008). „Cheryl Cole reveals all about Girls Aloud fame“. Evening Chronicle. Архивирано од изворникот на 7 October 2008. Посетено на 10 May 2017.
 9. „Cheryl Cole's life in the spotlight“. BBC News. 6 July 2010. Архивирано од изворникот на 23 August 2017. Посетено на 10 May 2017.
 10. Smith, S (2009) Cheryl, Simon & Schuster UK
 11. „Girls Aloud's year at the top“. BBC News. 20 October 2003. Архивирано од изворникот на 20 June 2006. Посетено на 26 August 2008.
 12. Hutchinson, Lisa (28 April 2016). „23 things you didn't know about our very own Geordie pop princess Cheryl“. Chronicle Live. Архивирано од изворникот на 4 July 2016. Посетено на 1 May 2017.
 13. Day, Elizabeth (9 November 2008). „The nation's new sweetheart“. The Guardian. London. Архивирано од изворникот на 13 February 2014. Посетено на 12 November 2008.
 14. „Emma, Chloe voted out in 'Popstars: The Rivals'. Digital Spy. 2 November 2002. Архивирано од изворникот на 22 August 2016. Посетено на 31 May 2016.
 15. „Aimee out in 'Popstars'. Digital Spy. 16 November 2002. Архивирано од изворникот на 22 July 2016. Посетено на 31 May 2016.
 16. „Popstars 'vote blunder' denied“. BBC News. 2 December 2002. Архивирано од изворникот на 17 December 2007. Посетено на 1 November 2010.
 17. „Girls Aloud top festive chart“. BBC News. 23 December 2002. Архивирано од изворникот на 7 December 2008. Посетено на 24 February 2008.
 18. „Cheryl Cole Attending Kimberley Walsh 26th Brithday Party“. The Insider. 26 November 2007. Архивирано од изворникот на 17 August 2009. Посетено на 11 June 2010.
 19. „Girls Aloud singer Tweedy gets engaged“. Raidió Teilifís Éireann. 17 June 2005. Архивирано од изворникот на 24 May 2010. Посетено на 5 October 2009.
 20. „Tweedy and Cole in wedding ruse“. BBC. 15 July 2006. Архивирано од изворникот на 30 December 2007. Посетено на 12 November 2008.
 21. „Singer Tweedy marries footballer Cole“. Raidió Teilifís Éireann. 17 July 2006. Архивирано од изворникот на 13 September 2007. Посетено на 5 October 2009.
 22. „Cheryl Cole splits from footballer Ashley Cole“. BBC News. 23 February 2010. Архивирано од изворникот на 1 March 2010. Посетено на 1 March 2010.
 23. „Official Statement“. Cheryl Cole Online. Архивирано од изворникот на 27 February 2010. Посетено на 28 February 2010.
 24. Kilkelly, Daniel. „Cheryl Cole 'files for divorce'. Digital Spy. Архивирано од изворникот на 23 October 2012. Посетено на 2 June 2010.
 25. Hattenstone, Simon (23 October 2010). „Cheryl Cole: 'I hate this year'. The Guardian. London. Архивирано од изворникот на 21 December 2016.