Историја на ФИФА Светско Првенство

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сликата ги прикажува земјите домаќини (со виолетови точки), како и највисоките дострели на земјите учесници на светските првенства.
  Победници
  Второ место
  Трето место
  Четврто место
  Четвртфинале
  Втор круг
  Прв круг
  Сѐ уште не се квалификувале

Историјата на ФИФА Светските Првенства започнува од 1930 година. На првиот турнир учествуваат само 13 поканети земји. Денес, светските првенства се третираат како глобален феномен и вклучуваат повеќе од 200 натпреварувачки земји кои учество на турнирот бараат низ двогодишен квалификациски циклус.

Првото светско првенство е одржано во Уругвај, земјата која успева и да го освои првиот трофеј по победата над Аргентина со 4:2. Личноста која е најзаслужна за основањето на Светското првенство е французинот Жил Риме (Jules Rimet), поради што од 1950 година, титулата што му се доделува на светскиот шампион го носи неговото име - тоа е златен пехар со тежина од 1.8 килограми, направен од чисто злато. Во 1970 година, Бразил како трикратен освојувач го добива трофејот во трајна сопственост, но него го чува во своите витрини само до 1983 година кога истиот е украден. Во 1971 година претставен е новиот, уште поспектакуларен пехар, едноставно наречен ФИФА Светски Шампионат. Направен од 18 каратно злато, овој пехар со висина од 36 cm и тежина од 5 kg е дело на италијанскиот дизајнер Силвио Гацанини и е проценет на преку 10 милиони долари вредност. Победникот на секое светско првенство добива идентична позлатена реплика, чија изработка чини повеќе од 50.000 долари.

Победници на Светските Првенства низ историјата[уреди | уреди извор]

Година Домаќин Финале Натпревар за трето место
Победник Резултат Второ место Трето место Резултат Четврто место
1930
Опширно
 Уругвај Уругвај
Уругвај
4–2 Аргентина
Аргентина
САД
САД

Југославија
Југославија

нема[1]
1934
Опширно
 Италија Италија
Италија
2–1
п.п.
Чехословачка
Чехословачка
Германија
Германија
3–2 Австрија
Австрија
1938
Опширно
 Франција Италија
Италија
4–2 Унгарија
Унгарија
Бразил
Бразил
4–2 Шведска
Шведска
1950
Опширно
 Бразил Уругвај
Уругвај
[2] Бразил
Бразил
Шведска
Шведска
[2] Шпанија
Шпанија
1954
Опширно
 Швајцарија Западна Германија
Западна Германија
3–2 Унгарија
Унгарија
Австрија
Австрија
3–1 Уругвај
Уругвај
1958
Опширно
 Шведска Бразил
Бразил
5–2 Шведска
Шведска
Франција
Франција
6–3 Западна Германија
Западна Германија
1962
Опширно
 Чиле Бразил
Бразил
3–1 Чехословачка
Чехословачка
Чиле
Чиле
1–0 Југославија
Југославија
1966
Опширно
 Англија Англија
Англија
4–2
п.п.
Западна Германија
Германија
Португалија
Португалија
2–1 СССР
Советски Сојуз
1970
Опширно
 Мексико Бразил
Бразил
4–1 Италија
Италија
Западна Германија
Западна Германија
1–0 Уругвај
Уругвај
1974
Опширно
 Западна Германија Западна Германија
Западна Германија
2–1 Холандија
Холандија
Полска
Полска
1–0 Бразил
Бразил
1978
Опширно
 Аргентина Аргентина
Аргентина
3–1
п.п.
Холандија
Холандија
Бразил
Бразил
2–1 Италија
Италија
1982
Опширно
 Шпанија Италија
Италија
3–1 Западна Германија
Западна Германија
Полска
Полска
3–2 Франција
Франција
1986
Опширно
 Мексико Аргентина
Аргентина
3–2 Западна Германија
Западна Германија
Франција
Франција
4–2
п.п.
Белгија
Белгија
1990
Опширно
 Италија Германија
Западна Германија
1–0 Аргентина
Аргентина
Италија
Италија
2–1 Англија
Англија
1994
Опширно
 САД Бразил
Бразил
0–0
п.п.
(3–2)
пенали
Италија
Италија
Шведска
Шведска
4–0 Бугарија
Бугарија
1998
Опширно
 Франција Франција
Франција
3–0 Бразил
Бразил
Хрватска
Хрватска
2–1 Холандија
Холандија
2002
Опширно
 Јужна Кореја
& Flag of Japan.svg Јапонија
Бразил
Бразил
2–0 Германија
Германија
Турција
Турција
3–2 Јужна Кореја
Јужна Кореја
2006
Опширно
 Германија Италија
Италија
1–1
п.п.
(5–3)
пенали
Франција
Франција
Германија
Германија
3–1 Португалија
Португалија
2010
Опширно
 ЈАР
2014
Опширно
 Бразил
2018
Опширно
Ќе се одлучи (се очекува Европа)

Белешки[уреди | уреди извор]

  1. Во 1930 година не се игра натпревар за трето место; САД и Југославија беа поразени во полуфиналињата.
  2. 2,0 2,1 Во 1950 година не се одржува официјален финален натпревар. Победникот на турнирот е одлучен после натпреварите по група меѓу четирите најдобри учесници (Уругвај, Бразил, Шведска и Шпанија). Победата на Уругвај над Бразил со 2-1 (во натпреварот познат како Мараканацо) е одлучувачкиот натпревар на Светското Првенство, а случајно е и еден од двата последни натпревари на првенството, поради што тој се смета за финале на Светското Првенство од 1950 година. Слично, победата на Шведска над Шпанија со 3-1 им овозможува на Швеѓаните да го освојат третото место (натпреварот се игра истовремено со таканареченото финале).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Светско првенство во фудбал

Уругвај 1930 | Италија 1934 | Франција 1938 | Бразил 1950 | Швајцарија 1954 | Шведска 1958 | Чиле 1962 | Англија 1966 | Мексико 1970 | Западна Германија 1974 | Аргентина 1978 | Шпанија 1982 | Мексико 1986 | Италија 1990 | САД 1994 | Франција 1998 | Кореја/Јапонија 2002 | Германија 2006 | Јужна Африка 2010 | Бразил 2014 | Русија 2018 | Катар 2022 |

Награди | Историја | Домаќини | Маскоти | Квалификации | Рекорди | Трофеи