Ерменска Советска Социјалистичка Република

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Ерменска ССР)
Հայկական Սովետական
Սոցիալիստական Հանրապետություն

Знаме на Ерменската ССР
Знаме на Ерменската ССР
Грб на Ерменската ССР
Девиза: Պրոլետարներ բոլոր երկրների, միացե'ք!
Главен град Ереван
Образувана 29 ноември 1920
Во составот на СССР од 30 декември 1922
до 23 септември 1991
Површина
29 800 км2
15-та во СССР
Население
3 287 000 луѓе (1989)
13-та во СССР
Густина
110,3/км2
2-ра во СССР

Ермeнската Советска Социјалистичка Република била една од републиките на Советскиот Сојуз. Постои од 30 декември 1922 година до 30 август 1991.

Ерменската ССР е образувана во 1920 година. Од 12 март 1922 до 5 декември 1936 таа беше дел од Закавкаската Советска Федеративна Социјалистичка Република.

На 23 август 1990 година е преименувана во „Република Ерменија“, која што беше во составот на СССР уште една година, а потоа добива суверенитет во 1991 година.

Поврзано[уреди | уреди извор]