Виторио де Сика

Од Википедија — слободната енциклопедија
Виторио де Сика
S Kragujevic, Vittorio De Sica, 1959.JPG
Роден 7 јули 1901( 1901-07-07)
Сора, Италија
Починал 13 ноември 1974(1974-11-13) (возр. 73)
Неји на Сена, Франција
Занимање глумец, режисер
Сопружник Ѓудита Рисон (1933—1968), Марија Мерцадер (1968—1974)

Виторио де Сика (Vittorio De Sica, Рим, 3 јули 1902 - 13 ноември 1974), познат италијански филмски режисер и артист, еден од основачите на неореалистичкиот правец. Создаде низа успешни уметнички и режисерски творби во многу филмови, од кои најпознати се, „Чистач на чевли“, „Крадци на велосипеди“, „Станицата Термини“, „Чудо во Милано“ и „Чочара[1],[2].

Наводи[уреди | уреди извор]