Најдо Георгиевски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Најдо Георгиевски е македонски поет.

Биографија[уреди | уреди извор]

Најдо Георгиевски е роден во с. Горно Лисиче, Скопско на 3 јули 1942 година. Средно образование завршил во Скопје, а Висока школа педагошки смер и хуманитарни науки во Лунд, Шведска. Работи како наставник по македонски јазик во Гетеборг. Член на ДПМ од 1997 година. Автор е на книгата Отсонувани акорди (1995).