The Doors

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


The Doors
Лево кон десно: Џим Морисон, Реј Манзарек, Роби Кригер, Џон Денсмор.
Лево кон десно: Џим Морисон, Реј Манзарек, Роби Кригер, Џон Денсмор
Информации
Потекло Лос Анџелес
Калифорнија, САД
Жанрови Психоделичен рок
Активни 1965 - 1973
Издавач Megaforce
Elektra
Rhino
Мрежно место www.thedoors.com
Членови
Џим Морисон (починат)
Реј Манзарек
Роби Кригер
Џон Денсмор

The Doors е поранешна рок група од САД формирана во 1965, во Лос Анџелес, Калифорнија. Музиката на The Doors вклучува текстови со социјални, политички и психолошки влијанија воглавно напишани од Џим Морисон. Прецизните удари на Џон Денсмор, органата и бас органата на Реј Манзарек и иновативниот стил на Роби Крајгер со видливи влијанија од фламенго, џез, блуз, класичната и индијанската музика, во комбинација со длабокиот, сугестивен и харизматичен глас на Џим Морисон биле добитната комбинација.

Постава[уреди | уреди извор]

Дискографија[уреди | уреди извор]

Студиски албуми

 • The Doors (јануари 1967)
 • Strange Days (Октомври 1967)
 • Waiting For The Sun (Јули 1968)
 • The Soft Parade (Јули 1969)
 • Morrison Hotel (февруари 1970)
 • LA Woman (Април 1971)
 • Other Voices (Октомври 1971)
 • Full Circle (Јули 1972)
 • An American Prayer: Jim Morrison (Ноември 1978)

Албуми во живо

 • Absolutely Live (Јули 1970)
 • Alive, She Cried (1983)
 • Live At The Hollywood Bowl (Јуни 1987)

Компилации

 • Weird Scenes Inside The Gold Mine (јануари 1972)
 • 13 (Ноември 1970)
 • The Doors Greatest Hits (1996)
 • Legacy: The Absolute Best (Август 2003)