Вади Садех

Од Википедија — слободната енциклопедија

Вади Садех (арапски: وديع سعادة) (3 јули 1948) — либанско-австралиски поет и новинар. Бил роден во Либан во 1948 година. Работел како новинар во Бејрут, Лондон, Париз и Никозија, пред миграцијата во Австралија во 1988 година.[1] Тој потоа почнал да работи како уредник во весникот Annahar, објавени во Сиднеј. Има објавено 12 книги поезија на арапски јазик, а некои се преведени на англиски, германски, француски, шпански и на други јазици.[1] Тој има учествувано на многу фестивали, во Австралија и на меѓународно ниво. Вади Садех од критичарите се смета да има специфичен глас и во современото Арапска поезија.[се бара извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Burt, Clarissa C. (2003). „Wadih Sa'adah's World of Loss“. Посетено на 2008-05-30. Проверете ги датумските вредности во: |year= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]