Палмарола

Координати: 40°56′13″N 12°51′29″E / 40.937° СГШ; 12.858° ИГД / 40.937; 12.858
Од Википедија — слободната енциклопедија
Палмарола
Palmarola
Палмарола и Понцијанските Острови
Географија
МестоТиренско Море
Координати40°56′13″N 12°51′29″E / 40.937° СГШ; 12.858° ИГД / 40.937; 12.858
АрхипелагПонцијански Острови
Управување
Демографија
Население0


Палмарола — кружен, претежно ненаселен остров во Тиренското Море, покрај западниот брег на Италија. Тоа е втор по големина од Понцијанските Острови и се наоѓа околу 10 километри западно од Понца.

Палмарола има екстремно карпест брег, полн со природни заливи, пештери и карпи. Островот е првенствено природен резерват, но има неколку пристаништа каде што можат да допловат чамци и неколку ресторани што ќе ги задоволат туристите во текот на летната сезона како и неколку мали плажи.

Познатиот француски истражувач и океанограф Жак Кусто го назначил Палмарола за "Најубавиот остров во Средоземното Море"[1]

Папата Силвериј бил протеран на островот во 537.

Знаменитости[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Palmarola, al di là delle terre abitate“. Sito ufficiale del turismo in Italia (италијански). 2010-06-01. Архивирано од изворникот на 2016-03-29. Посетено на 2016-04-01.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]