Палмарола

From Википедија
Jump to navigation Jump to search
Палмарола
Palmarola
Palmarola.JPG
Pontine Islands map.png
Палмарола и Понцијанските Острови
Географија
МестоТиренско Море
Координати40°56′13″ СГШ; 12°51′29″ ИГД / 40.937° СГШ; 12.858° ИГД / 40.937; 12.858Координати: 40°56′13″ СГШ; 12°51′29″ ИГД / 40.937° СГШ; 12.858° ИГД / 40.937; 12.858
АрипелагПонцијански Острови
Управување
Демографија
Население0


Палмарола е кружен, претежно ненаселен остров во Тиренското Море, покрај западниот брег на Италија. Тоа е втор по големина од Понцијанските Острови и се наоѓа околу 10 километри западно од Понца.

Палмарола има екстремно карпест брег, полн со природни заливи, пештери и карпи. Островот е првенствено природен резерват, но има неколку пристаништа каде што можат да допловат чамци и неколку ресторани што ќе ги задоволат туристите во текот на летната сезона како и неколку мали плажи.

Познатиот француски истражувач и океанограф Жак Кусто го назначил Палмарола за "Најубавиот остров во Средоземното Море"[1]

Папата Силвериј бил протеран на островот во 537.

Знаменитости[edit | edit source]

Поврзано[edit | edit source]

Наводи[edit | edit source]

  1. „Palmarola, al di là delle terre abitate“. Sito ufficiale del turismo in Italia (it-IT). 2010-06-01. конс. 2016-04-01. 

Надворешни врски[edit | edit source]