Етатизам

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Етатизам (од француски: État - држава) — политички систем во кој стопанството се наоѓа во државни раце или е под силен државен надзор.[1]

Извори[уреди | уреди извор]