Прејди на содржината

Евроскептицизам

Од Википедија — слободната енциклопедија
"Референдум за спасување на еврото

Евроскептицизам — израз со кој се опишува критикувањето на Европската унија (ЕУ) и спротивставувањето на процесот на европска интеграција. Други погледи кои понекогаш се сметаат за евроскептични се согледувањата дека ЕУ е недемократска или премногу бирократска институција.[1][2] Истражувањето на Евробарометар од 2009 година покажа дека кај граѓаните на ЕУ, поддршката за членство во Унијата е најниска во Летонија, Обединетото Кралство и Унгарија[3]

  1. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2016-12-29. Посетено на 2010-07-06.
  2. Hannan, Daniel (2007-11-14). „Why aren't we shocked by a corrupt EU?“. The Daily Telegraph. London. Посетено на 2010-05-02.
  3. 3,0 3,1 „Standard Eurobarometer 71 (fieldwork June-July 2009)“ (pdf). European Commission. 2009. Посетено на 2009-11-26.
  4. „Standard Eurobarometer 71 Table of Results, Standard Eurobarometer 71: Public Opinion in the European Union (fieldwork June - July 2009)“ (pdf). European Commission. 2009. Посетено на 2009-11-01.