Тајхволфрамсдорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тајхволфрамсдорф
Место во Молсдорф-Тајхволфрамсдорф
Црква во Тајхволфрамсдорф
Црква во Тајхволфрамсдорф
Црква во Тајхволфрамсдорф
Грб на Тајхволфрамсдорф
Тајхволфрамсдорф во рамките на Германија
Тајхволфрамсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Грајц
Општина Молсдорф-Тајхволфрамсдорф
Место единици 5
Основни податоци
Површина 26 км2
Надм. височина 320 м
Население 2.481  (31 декември 2010)
 - Густина 95 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GRZ
Пошт. бр. 07989
Повик. бр. 036624
Портал www.teichwolframsdorf.de
Координати 50°43′14″N 12°14′49″E / 50.72056° СГШ; 12.24694° ИГД / 50.72056; 12.24694Координати: 50°43′14″N 12°14′49″E / 50.72056° СГШ; 12.24694° ИГД / 50.72056; 12.24694

Тајхволфрамсдорф (германски: Teichwolframsdorf) — село и поранешна општина во округот Грајц, во Тирингија, Германија. Од 1 јануари 2012 е дел од општината Молсдорф-Тајхволфрамсдорф.

Наводи[уреди | уреди извор]