Уцберг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Уцберг
Место во Нора
Уцберг is located in Германија
Уцберг
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вајмар
Град Нора
Основни податоци
Површина 6,79 км2
Надм. височина 265 м
Население 295  (31 декември 2006)
 - Густина 43 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. AP
Пошт. бр. 99428
Повик. бр. 036203
Портал www.vg-grammetal.de
Координати 50°58′36″N 11°11′32″E / 50.97667° N; 11.19222° E / 50.97667; 11.19222Координати: 50°58′36″N 11°11′32″E / 50.97667° N; 11.19222° E / 50.97667; 11.19222

Уцберг (германски: Utzberg) — село и поранешна општина во округот Вајмар, во Тирингија, Германија. Од 1 декември 2007 е дел од општината Нора.