Холштет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Холштет
Место во Гросшвабхаузен
Холштет is located in Германија
Холштет
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вајмар
Град Гросшвабхаузен
Основни податоци
Површина 4,13 км2
Надм. височина 305 м
Население 238  (31 декември 2006)
 - Густина 58 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. AP
Пошт. бр. 99441
Повик. бр. 036425
Координати 50°57′36″N 11°28′45″E / 50.96000° N; 11.47917° E / 50.96000; 11.47917Координати: 50°57′36″N 11°28′45″E / 50.96000° N; 11.47917° E / 50.96000; 11.47917

Холштет (германски: Hohlstedt) — село и поранешна општина во округот Вајмар, во Тирингија, Германија. Од 1 декември 2007 е дел од општината Гросшвабхаузен.