Меркерс-Кизелбах

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Меркерс-Кизелбах
Место во Крајенбергемајнде
Грб на Меркерс-Кизелбах
Меркерс-Кизелбах is located in Германија
Меркерс-Кизелбах
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вартбург
Општина Крајенбергемајнде
Основни податоци
Површина 19,43 км2
Надм. височина 250 м
Население 2.895  (31 декември 2012)
 - Густина 149 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WAK
Пошт. бр. 36460
Повик. бр. 036969, 036963
Координати 50°49′0″N 10°7′0″E / 50.81667° N; 10.11667° E / 50.81667; 10.11667Координати: 50°49′0″N 10°7′0″E / 50.81667° N; 10.11667° E / 50.81667; 10.11667

Меркерс-Кизелбах (германски: Merkers-Kieselbach) — поранешна општина во округот Вартбург, во Тирингија, Германија. Од 31 декември 2013 е дел од општината Крајенбергемајнде.

Рудник за сол[уреди | уреди извор]

Областа околу Меркерс е позната по нејзиниот рудник за сол, во кој биле откриени големи количини на нацистичко злато и многу украдени уметнички дела од страна на американската армија во 1945. Генералот Двајт Ајзенхауер бил во рудникот во април 1945 со цел да го испита пронајденото злато.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]