Дорндорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дорндорф
Место во Крајенбергемајнде
Грб на Дорндорф
Дорндорф is located in Германија
Дорндорф
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вартбург
Општина Крајенбергемајнде
Основни податоци
Површина 12,12 км2
Надм. височина 250 м
Население 2.434  (31 декември 2012)
 - Густина 201 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WAK
Пошт. бр. 36460
Повик. бр. 036963
Портал www.dorndorf.de
Местоположба на место Дорндорф во рамките на округот Вартбург
Карта
Координати 50°50′10″N 10°5′11″E / 50.83611° СГШ; 10.08639° ИГД / 50.83611; 10.08639Координати: 50°50′10″N 10°5′11″E / 50.83611° СГШ; 10.08639° ИГД / 50.83611; 10.08639

Дорндорф (германски: Dorndorf) — село и поранешна општина во округот Вартбург, во Тирингија, Германија. Од 31 декември 2013 е дел од општината Крајенбергемајнде.