Национален парк Хајних

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Национален парк Хајних
Nationalpark Hainich
Hainich fg03.jpg
Дрвена патека низ шумата
Error: no map specified when using {{Infobox map}}
[[file:Пронајдена е јамка во шаблонот: Шаблон:ПозКарта|284px|Местоположбата на Национален парк Хајних]]<div style="position: absolute; z-index: 2; top: Грешка во изразот: Неочекуван оператор <%; left: Грешка во изразот: Неочекуван оператор <%; height: 0; width: 0; margin: 0; padding: 0;">
Местоположбата на Национален парк Хајних
Место Германија Тирингија, Германија
Најблизок град Бад Лангензалца
Координати 51°05′48″ СГШ 10°23′26.99″ ИГД / 51.096667, 10.390833
Површина 75 км²
Основан 31 декември 1997
Управен орган Nationalpark Hainich
Bei der Marktkirche 9
99947 Бад Лангензалца

Националниот парк Хајних (германски: Nationalpark Hainich), основан на 31 декември 1997, е 13. национален парк во Германија и единствен во Тирингија. Една од главните цели на паркот е заштита на тамошната букова шума. Во 2011 паркот бил додаден на списокот на праисториски букови шуми на Карпатите и во Германија, дел од светското природно наследство.

Географија[уреди]

Паркот со површина од 75 км² се наоѓа во западниот дел на германската покраина Тирингија, источно од реката Вера и е дел од поголемиот природен парк Ајксфелд-Хајних-Вератал. Се простира на поголемиот дел од триаголникот помеѓу градовите Ајзенах, Милхаузен и Бад Лангензалца. Националниот парк се создал околу јужниот дел на Хајних, најголемата постојана листопадна шума во Германија.

Флора и фауна[уреди]

Шумите во Хајних вклучуваат широк спектар на букови шуми како јасики, јавори, габери и липи. Многу габи можат да се пронајдат, како и места со цвеќиња, особено барските кокичиња и анемоните. Животните во паркот ги вклучуваат дивите мачки, 15 вида на лилјаци, 7 вида на клукајдрвци и преку 500 вида на бубачки.

Заштита на екосистемот[уреди]

Целта на националниот парк Хајних е да врати голем дел од шумата во Средна Европа на нејзината првобитна состојба. Паркот покрива површина која порано била користена за воени вежби, со околу 50 км² листопадна шума. Во иднина, буковата шума треба да се простира на поголемиот дел од површината на паркот.

Галерија[уреди]

Литература[уреди]

  • Hainich Artenbuch – Tiere, Pflanzen und Pilze im Nationalpark Hainich, Verlag Rockstuhl, Bad Langensalza, 2005, ISBN 978-3-937135-37-3

Филмови[уреди]

  • Nationalpark Hainich: ein Urwald in der Mitte Deutschlands. Documentary, 30 Min., Germany, 1999, by Peter and Stefan Simank, Production: Simank-Filmproduktion, Dresden. Summary by Mitteldeutscher Rundfunk

Надворешни врски[уреди]