Косфелд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Косфелд
Грб на Косфелд
Косфелд во рамките на Германија
Косфелд
Управа
Земја Германија
Покраина Северна Рајна-Вестфалија
Адм. подрач. Минстер
Округ Косфелд
Градски единици 2
Градоначалник Хајнц Еман (ЦДУ)
Основни податоци
Површина 141,05 км2
Надм. височина 89 м
Население 36.182 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 257 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. COE
Пошт. бр. 48653
Повик. бр. 02541
Портал www.coesfeld.de
Местоположба на градски Косфелд во рамките на округот Косфелд
Карта
Карта
Координати 51°56′45″N 7°10′3″E / 51.94583° СГШ; 7.16750° ИГД / 51.94583; 7.16750Координати: 51°56′45″N 7°10′3″E / 51.94583° СГШ; 7.16750° ИГД / 51.94583; 7.16750

Косфелд (германски: Coesfeld) — административен центар на округот Косфелд во Северна Рајна-Вестфалија, СР Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Косфелд се протега по ридскиот венец Баумберге во регионот Минстер (Минстерланд).

Ламбертовата црква во Косфелд

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Косфелд се дели на 2 целини:

  • Косфелд
  • ЛетеИсторија[уреди | уреди извор]

Градот е основан во раниот IX век од страна на Св. Лудгер.

Образование[уреди | уреди извор]

Местото има три поважни средни училишта: Непомукенум, Гимназија Херибург и Гимназија Свети Пиј.

Истакнати личности[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на местата“. Статистичка служба на Северна Рајна-Вестфалија. 21 јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]