Рот

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Рот
River Erlbach flowing into the Rott.jpg
Рекара Рот
ДржаваГерманија
Сој. државаБаварија
Слив
УстиеИн
47°59′28″ СГШ; 12°09′19″ ИГД / 47.9912° СГШ; 12.1554° ИГД / 47.9912; 12.1554Координати: 47°59′28″ СГШ; 12°09′19″ ИГД / 47.9912° СГШ; 12.1554° ИГД / 47.9912; 12.1554
Сливна повр.110 km2 (42 ми) [1]
Физички особености
Должина25.0 kм (82,000 ст) [1]


Рот е река на Баварија, Германија .

Географија[уреди | уреди извор]

Рот извира северно од областа Тан . [2] Потоа се протега покрај Гроскаролилненфилд [3] [4] и се влива во близина на Рот ам Ин од лево во реката Ин . [5] [6]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Complete table of the Bavarian Waterbody Register by the Bavarian State Office for the Environment (xls, 10.3 MB)
  2. Гугл (14 February 2018). „source of the Rott“ (Карта). Гугл Карти. Гугл. конс. 14 February 2018. 
  3. (Карта).  Missing or empty |title= (помош)
  4. Гугл (14 February 2018). „Rott in Großkarolinenfeld“ (Карта). Гугл Карти. Гугл. конс. 14 February 2018. 
  5. (Карта).  Missing or empty |title= (помош)
  6. Гугл (14 February 2018). „mouth of the Rott“ (Карта). Гугл Карти. Гугл. конс. 14 February 2018.