Лиденшајд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лиденшајд
Градското собрание
Градското собрание
Грб на Лиденшајд
Недостасуваат координати!
Управа
Земја Германија
Покраина Северна Рајна-Вестфалија
Адм. подрач. Арнсберг
Округ Марковски округ
Основни податоци
Површина 86,73 км2
Надм. височина 232 - 539 м
Население 71.911 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 829 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MK
LÜD (until 1974)
LS (until 1979)
Пошт. бр. 58507–58515
Повик. бр. 02351
Портал www.luedenscheid.de
Местоположба на град Лиденшајд во рамките на округот Марковски округ
Карта

Лиденшајд град во Германија во сојузната држава Северна Рајна-Вестфалија. Тој е еден од 15-те општински центри во областа Меркиш. По проценката од 2010 година, во градот живееле 76.589 жители. Ја поседува регионалната шифра (AGS) 5962032, NUTS (DEA58) и LOCODE (DE LUD) код.

Географски и демографски подаци[уреди | уреди извор]

Лиденшајд се наоѓа во сојузната држава Северна Рајна-Вестфалија во кругот на Меркиш. Градот се наоѓа на надморска височина од 420 метри. Површина на општината изнесува 86,7 км2. Просечната густина на населението изнесува 883 жители/км2.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на местата“. Статистичка служба на Северна Рајна-Вестфалија. 21 јуни 2021. (германски)