Список на урбани окрузи во Германија

Од Википедија — слободната енциклопедија

Ова е список на урбаните окрузи во Германија. Германските 16 покраини понатаму се поделени во 402 окрузи, од кои 107 се урбани окрузи[1] (Kreisfreie Städte or Stadtkreise) – градови кои претставуваат окрузи на свој начин. Сличен концепт е и Statutarstadt во Австрија. Овие безокружни градови (Kreisfreie Städte) може да се споредат со независни градови во англиското говорно подрачје.

Баден-Виртемберг

Баварија

Берлин

Бранденбург

Бремен

Хамбург

Хесен

Долна Саксонија

¹ врз основа на “Законот Гетинген” од 1 јануари 1964, градот Гетинген е припоен кон округот (Landkreis) Гетинген, но правилото за урбан округ сè уште важат, додека не постојат други правила.
² врз основа на “Законот за регионот Хановер”, Хановер се брои од 1 ноември 2001 како урбан округ, додека не постојат други правила.

Мекленбург-Западна Померанија

Северна Рајна-Вестфалија

¹ Градот Ахен беше припоен кон Ахенската регионална федерација на 21 октомври 2009 година.

Рајнска област-Пфалц

Сар
Повеќе не постојат урбани окрузи. Градот Сарбрикен беше урбан округ, но беше припоен кон Градската федерација Сарбрикен на 1 јануари 1974 година.

Саксонија

1Урбаните окрузи на Герлиц, Хојерсверда, Плауен и Цвикау го изгубија статусот на слободен град на 1 август 2008 во реформата на окрузите во Саксонија.

Саксонија-Анхалт

Шлезвиг-Холштајн

Тирингија

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]