Фрајберг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

За југозападниот германски град во покраината Баден-Виртемберг, видете Фрајбург.

Фрајберг

Freiberg

Freiberg Obermarkt Rathaus.jpg
Грб на Фрајберг
Фрајберг се наоѓа во Германија
Фрајберг
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Адм. подрач. Кемниц
Округ Средна Саксонија
Градски единици 12
Градоначалник Бернд-Ервин Шрам (независен)
Основни податоци
Површина 48 км2
Надм. височина 400 м
Население 40.083 (31 декември 2012)[1]
 - Густина 835 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. FG
Пошт. бр. 09599
Повик. бр. 03731
Портал www.freiberg.de
Местоположбата на градот Фрајберг во рамките на округот Средна Саксонија
Карта
Координати 50°54′43″ СГШ 13°20′34″ ИГД / 

Фрајберг (германски: Freiberg; буквално слободна планина) е град во покраината Саксонија, Германија и претставува административен центар на округот Средна Саксонија.

Историја[уреди]

Градот бил основан во 1186 и со векови бил центар на рударската индустрија во Рудните Планини. Симболот на таа историја е Универзитетот за рударство и технологија Фрајберг, често нарекуван само како Рударска академија (Bergakademie), основан во 1765 и е најстариот универзитет за рударство и металургија во светот. Фрајберг исто така ја има познатата катедрала, која ги содржи двете познати оргули на Готфрид Зилберман. Постојат уште две други оргули направени од Готфрид Зилберман - едните во црквата Свети Петар (Petrikirche) а другите во црквата Свети Јаков (Jacobikirche). Средновековниот дел на Фрајберг се наоѓа под заштита.

Реката Фрајбергер Мулде поминува низ територијата на градот, но не и низ самиот град.

Во 1944, надвор во градот бил изграден подкамп на концентрациониот камп Флосенбирг. Во него биле сместени 500 женски затворенички од други кампови. Кампот функционирал сè до неговата евакуација во април 1945.

Во 1985, Мормоните изградиле нивен храм во Фрајберг, поради големиот број на членови во овој регион. Храмот ги опслужува Мормоните од целата Источна Германија и поголем дел од Источна Европа.

Редовни настани[уреди]

Секоја во Фрајберг се одржува Градскиот рударски фестивал (Bergstadtfest) во последната недела во јуни со поворка на историските еснафски здруженија на рударите и леарите, т.н. Рударска парада. Божиќниот пазар во Фрајбер се одржува при крајот на декември, кога се одржува т.н. Mettenschicht со парада на еснафските здруженија и музичкото здружение на рударите SAXONIA. Ова ја вклучува и традиционалната црковна служба во црквата Свети Петар и чекањето на рударите во втората сабота од Адвент. Цврсто заснован е и собирот на грнчарите во втората половина на април на Горниот плоштад (Obermarkt). Други годишни настани се уметничката награда Фрајберг и изборот на Градска рударска кралица (Bergstadt-Königin).

Фрајбершката торта Eierschecke

Меѓународни односи[уреди]

Поврзано: Список на збратимени градови во Германија

Фрајберг е збратимен со:

Надворешни врски[уреди]

Наводи[уреди]

  • Cziborra, Pascal. KZ Freiberg. Geheime Schwangerschaft. Lorbeer Verlag. Bielefeld. 2008. ISBN 9783938969052

Надворешни врски[уреди]