Зонеберг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Зонеберг
Градското собрание на Зонеберг
Градското собрание на Зонеберг
Грб на Зонеберг
Зонеберг is located in Германија
Зонеберг
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зонеберг
Градоначалник Зибиле Абел (ДХС)
Основни податоци
Површина 84,86 км2
Надм. височина 330−640 м
Население 23.516 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 277 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SON
Пошт. бр. 96501–96515
Повик. бр. 03675
Портал www.sonneberg.de
Местоположба на градот Зонеберг во рамките на округот Зонеберг
Карта
Координати 50°21′0″N 11°10′0″E / 50.35000° N; 11.16667° E / 50.35000; 11.16667Координати: 50°21′0″N 11°10′0″E / 50.35000° N; 11.16667° E / 50.35000; 11.16667

Зонеберг (германски: Sonneberg) — град во сојузната покраина Тирингија, во Германија, кој претставува и административно седиште на истоимениот округ. Долго бил сметан за центар на индустријата на играчки и сè уште е добро познато по тоа. Во градот се наоѓа и PIKO, железнички производител, кој станал еден од малкуте претпријатија од ваков вид во земјите од Варшавскиот патк и како таков ги снабдувал со возови сите железници на земјите од советскиот блок. Во Зонеберг се наоѓа и Музејот за германски играчки („Deutsches Spielzeugmuseum“).

Во поделената повоена Германија, Зонеберг „неприродно“ се нашол одвоен од неговиот голем соседен град Кобург и поради тоа морал да се насочи кон север. Бил опслужуван со неприродно кривулеста железничка линија и така станал изолиран од остатокот на Источна Германија. Неговата железничка станица е класифицирана како главна железичка станица и е опслужувана на линијата Кобург-Зонеберг.

Градски единици[уреди | уреди извор]

 • Бетелхекен
 • Хенбах
 • Хитенштајнах
 • Кепелсдорф
 • Малмерц
 • Миршниц
 • Нојфанг
 • Оберлинд
 • Обере Штат
 • Штајнбах
 • Унтере Штат
 • Унтерлинд
 • Вед
 • Волкенразен

Од 31 декември 2013, кога поранешната општина Оберланд на Ренштајг била припоена кон Зонеберг, следниве села исто така се дел од Зонеберг: Хазелбах, Ешентал, Хазентал, Хитенгрунд и Шпехтсбрун.

Познати жители[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]