Штајнах (Тирингија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Штајнах
Грб на Штајнах
Штајнах (Тирингија) is located in Германија
Штајнах (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зонеберг
Градоначалник Улрих Курц
Основни податоци
Површина 26,35 км2
Надм. височина 500 м
Население 3.856 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 146 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SON
Пошт. бр. 96523
Повик. бр. 036762
Портал www.steinach-thueringen.de
Местоположба на градот Штајнах во рамките на округот Зонеберг
Карта
Координати 50°26′0″N 11°10′0″E / 50.43333° СГШ; 11.16667° ИГД / 50.43333; 11.16667Координати: 50°26′0″N 11°10′0″E / 50.43333° СГШ; 11.16667° ИГД / 50.43333; 11.16667

Штајнах (германски: Steinach) е град во округот Зонеберг, во Тирингија, Германија. Се наоѓа во подрачјето на Тирингиската Шума, 12 километри северно од Зонеберг.

Наводи[уреди | уреди извор]