Шалкау

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шалкау
Грб на Шалкау
Шалкау is located in Германија
Шалкау
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зонеберг
Градоначалник Рајнхард Ценер (ДХС)
Основни податоци
Површина 33,58 км2
Надм. височина 400 м
Население 2.915 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 87 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SON
Пошт. бр. 96528
Повик. бр. 036766
Местоположба на градот Шалкау во рамките на округот Зонеберг
Карта
Координати 50°23′40″N 11°0′31″E / 50.39444° N; 11.00861° E / 50.39444; 11.00861Координати: 50°23′40″N 11°0′31″E / 50.39444° N; 11.00861° E / 50.39444; 11.00861

Шалкау (германски: Schalkau) — град во округот Зонеберг, во Тирингија, Германија. Се наоѓа на 13 километри западно од Зонеберг и 15 километри северно од Кобург.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. 31 December 2018. (германски)