Иц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Иц
Coburg-Judenbruecke.jpg
Еврејскиот мост (германски: Judenbrücke) преку реката Иц во Кобург
Местоположба
CountryГерманија
StatesТирингија, Баварија
Физички особености
Извор 
 • местово Тириншката Шума близу Заксенбрун
 • надм. вис.673 м (2,208 ст)
Устие 
 • место
Мајна југоисточно од Баунах
 • координати
49°58′59″N 10°52′5″E / 49.98306° СГШ; 10.86806° ИГД / 49.98306; 10.86806Координати: 49°58′59″N 10°52′5″E / 49.98306° СГШ; 10.86806° ИГД / 49.98306; 10.86806
 • надморска височина
259 м (850 ст)
Должина79.1 kм (49.2 ми) [1]
Големина на сливот1,031 km2 (398 ми) [1]
Проток 
 • просечен9.29 m3/s (328 cu ft/s)
Особености на сливот
ТечениеПредлошка:PMain

Иц (Предлошка:;ang-de) — река во сојузните покраини Тирингија и Баварија во Германија.

Должината на реката Иц изнесува 79 километри. Таа претставува десна притока на Мајна.

Течението на Иц започнува во Заксенбрун (Штелцен), Тирингија и тече кон југ преку Бахфелд и Шалкау. Преминува во Баварија и го храни со вода вештачкото езеро Фрошгрундзе. Продолжува да тече низ Дорфлес-Есбах, Кобург и Грошајрат, а потоа се приклучува на Родах северно од Ицгрунд. Продолжува кон југ до Рателсдорф и Баунах, каде што се влева во Мајна.

Итц го поплавила Кобург во почетокот на 2003 година.

  1. 1,0 1,1 Complete table of the Bavarian Waterbody Register by the Bavarian State Office for the Environment (xls, 10.3 MB)