Голдистал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Голдистал
Грб на Голдистал
Голдистал is located in Германија
Голдистал
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зонеберг
Градоначалник Андреас Гирбарт
Основни податоци
Површина 19,45 км2
Надм. височина 500 м
Население 372 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 19 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SON
Пошт. бр. 98746
Повик. бр. 036781
Портал www.goldisthal.de
Местоположба на Голдистал во рамките на округот Зонеберг
Карта
Координати 50°31′0″N 11°0′0″E / 50.51667° N; 11.00000° E / 50.51667; 11.00000Координати: 50°31′0″N 11°0′0″E / 50.51667° N; 11.00000° E / 50.51667; 11.00000

Голдистал (германски: Goldisthal) — општина во округот Зонеберг, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. 31 December 2018. (германски)