Лауша

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лауша

Lauscha

Градската црква
Градската црква
Градската црква
Грб на Лауша
Лауша во рамките на Германија
Лауша
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зонеберг
Градоначалник Норберт Цицман (СДП)
Основни податоци
Површина 18,72 км2
Надм. височина 625 м
Население 3.214 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 172 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SON
Пошт. бр. 98724
Повик. бр. 036702
Портал www.lauscha.de
Местоположба на градот Лауша во рамките на округот Зонеберг
Карта
Карта
Координати 50°28′53″N 11°9′37″E / 50.48139° СГШ; 11.16028° ИГД / 50.48139; 11.16028Координати: 50°28′53″N 11°9′37″E / 50.48139° СГШ; 11.16028° ИГД / 50.48139; 11.16028

Лауша (германски: Lauscha) — мал град во округот Зонеберг, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Се наоѓа 13 километри северно од окружниот град Зонеберг и 24 километри југозападно од градот Залфелд.

Лауша е познат по дување на стакло, особено за украсување на божиќните дрвја.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Лауша се наоѓа на планинскиот масив на Тириншките Шкрилни Планини, помеѓу градовите Зонеберг, Илменау и Залфелд. Градот е вгнезден во стрмната долина на притока на реката Штајнах, во подножјето на планинскиот масив Ренштајг. Главната железничка станица во Лауша е на 611 метри надморска височина, додека највисоката точка во градот достигнува и 834,5 метри надморска височина.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Соседи се следниве градови и општини:

Градски единици[уреди | уреди извор]

Североисточно од градот се наоѓа Ернстал на Ренштајг, кој од 1994 година е дел од Лауша.

Градското подрачје нема посебна административна поделба.

Политика[уреди | уреди извор]

Градски совет[уреди | уреди извор]

Градскиот совет на градот Лауша се состои од 16 членови.

Партии и листи %
2019
Места
2019
%
2014
Места
2014
%
2009
Места
2009
%
2004
Места
2004
%
1999
Места
1999
%
1994
Места
1994
CDU 24,6 4 17,8 3 22,9 4 16,6 3 39,5 6 28,3 5
Die Linke 23,6 4 30,7 5 19,4 3 19,6 3 22,4 4 - -
SPD 23,3 4+1 34,1 5+1 18,4 3+1 11,9 2+1 31,2 5+1 55,5 9+1
NPD 16,6 2 10,7 2 - - - - - - - -
Демократска граѓанска листа (DBL) 6,3 1 6,6 1 6,8 1 - - - - - -
Die Partei 5,6 1 - - - - - - - - - -
DVU - - - - 11,8 2 8,3 1 6,9 1 - -
Алтернатива за Лауша (AfL) - - - - 20,8 3 43,7 7 - - - -
Листа на слободни гласачи (FWL) - - - - - - - - - - 8,1 1
Grüne - - - - - - - - - - 8,1 1
Излезност во % 55,6 45,6 50,9 53,1 56,8 80,1

Градоначалник[уреди | уреди извор]

За градоначалник е Норберт Цицман (SPD).

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Лауша е збратимен со следниве градови:

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]