Штајнхајд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Штајнхајд
околија во Нојхаус на Ренвег
Штајнхајд is located in Германија
Штајнхајд
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зонеберг
Град Нојхаус на Ренвег
Основни податоци
Површина 23,21 км2
Надм. височина 800 м
Население 1.183  (31 декември 2010)
 - Густина 51 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SON
Пошт. бр. 98749
Повик. бр. 036704
Портал www.steinheid.de
Координати 50°28′N 11°5′E / 50.467° N; 11.083° E / 50.467; 11.083Координати: 50°28′N 11°5′E / 50.467° N; 11.083° E / 50.467; 11.083

Штајнхајд (герм. Steinheid) — село и поранешна општина во округот Зонеберг во сојузната покраина Тирингија, Германија. На 1 декември 2011, местото влегло во состав на Нојхаус на Ренвег.

Наводи[уреди | уреди извор]