Лихте

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лихте
Место во Нојхаус на Ренвег
Поглед на Лихте
Поглед на Лихте
Грб на Лихте
Лихте is located in Германија
Лихте
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зонеберг
Општина Нојхаус на Ренвег
Место единици 4
Основни податоци
Површина 19,35 км2
Надм. височина 580 м
Население 1.526  (31 декември 2017)
 - Густина 79 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLF
Пошт. бр. 98739
Повик. бр. 036701
Координати 50°31′34″N 11°11′34″E / 50.52611° СГШ; 11.19278° ИГД / 50.52611; 11.19278Координати: 50°31′34″N 11°11′34″E / 50.52611° СГШ; 11.19278° ИГД / 50.52611; 11.19278

Лихте (германски: Lichte) — село и поранешна општина во округот Зонеберг, во Тирингија, Германија, близу Ренштајг. Општината во минатото се наоѓала во округот Залфелд-Рудолштат, а од 1 јануари 2019 година е дел од градот Нојхаус на Ренвег.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Лихте се наоѓа на Тириншките Шкрилни Планини близу градовите Кобург, Илменау, Залфелд и Зонеберг. Местото и околината влегува во Природниот парк „Тириншка Шума“. Ренштајг и поранешната внатрешна германска граница поминуваат јужно од местото.

Лихте се протега во долините на реките Лихте и Пизау.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Лихте се состоела од следниве единици:

  • Оберлихте (со Ашербах, Вашдорф и Хигел)
  • Валендорф (со Лампрехт)
  • Гајерстал
  • Бок и Тајх

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]