Пизау

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пизау
Место во Нојхаус на Ренвег
Општинското собрание
Општинското собрание
Грб на Пизау
Пизау is located in Германија
Пизау
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зонеберг
Општина Нојхаус на Ренвег
Основни податоци
Површина 7,89 км2
Надм. височина 640 м
Население 715  (31 декември 2017)
 - Густина 91 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLF
Пошт. бр. 98739
Повик. бр. 036701
Портал www.piesau.de
Координати 50°30′52″N 11°13′8″E / 50.51444° СГШ; 11.21889° ИГД / 50.51444; 11.21889Координати: 50°30′52″N 11°13′8″E / 50.51444° СГШ; 11.21889° ИГД / 50.51444; 11.21889

Пизау (германски: Piesau) — село и поранешна општина во округот Зонеберг, во Тирингија, Германија, близу Ренштајг. Општината во минатото се наоѓала во округот Залфелд-Рудолштат, а од 1 јануари 2019 година е дел од градот Нојхаус на Ренвег.

Селото е познато по правење на стакло и поседува таква фабрика.

Географија[уреди | уреди извор]

Пизау се наоѓа во срцето на Тириншките Шкрилни Планини во долината на истоимената река и е дел на Природниот парк „Тириншка Шума“. Местото се протега околу два километри во долината.

Највисоката точка во општината е 827 метри. Јужно од Пизау поминувала поранешната внатрешна германска граница.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Пизау се граничи со следниве општини: Лихте, Шмидефелд, Грефентал, Шпехтсбрун, Ернсттал и Нојхаус на Ренвег.

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]