Шмидефелд (Лихтетал)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шмидефелд
Место во Залфелд
Црквата во Шмидефелд
Црквата во Шмидефелд
Грб на Шмидефелд
Шмидефелд (Лихтетал) is located in Германија
Шмидефелд (Лихтетал)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Залфелд-Рудолштат
Општина Залфелд
Место единици 2
Основни податоци
Површина 9,54 км2
Надм. височина 750 м
Население 996  (31 декември 2017)
 - Густина 104 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLF
Пошт. бр. 98739
Повик. бр. 036701
Координати 50°32′6″N 11°13′0″E / 50.53500° СГШ; 11.21667° ИГД / 50.53500; 11.21667Координати: 50°32′6″N 11°13′0″E / 50.53500° СГШ; 11.21667° ИГД / 50.53500; 11.21667

Шмидефелд (германски: Schmiedefeld) — село и поранешна општина во округот Залфелд-Рудолштат, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Од 1 јануари 2019 година претставува дел од градот Залфелд.

Географија[уреди | уреди извор]

Шмидефелд се наоѓа на Тириншките Шкрилни Планини, помеѓу градовите Залфелд (на север) и Зонеберг (на југ) на височина од околу 800 метри.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Кон општината Шмидефелд припаѓало и местото Таубенбах.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]