Оберланд на Ренштајг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Оберланд на Ренштајг
Место во Зонеберг
Оберланд на Ренштајг is located in Германија
Оберланд на Ренштајг
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Зонеберг
Град Зонеберг
Основни податоци
Површина 39,27 км2
Надм. височина 580 м
Население 2.200  (31 декември 2012)
 - Густина 56 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SON
Пошт. бр. 96523, 96515
Повик. бр. 03675, 036762
Портал www.oberland
-am-rennsteig.de
Координати 50°27′0″N 11°11′59″E / 50.45000° СГШ; 11.19972° ИГД / 50.45000; 11.19972Координати: 50°27′0″N 11°11′59″E / 50.45000° СГШ; 11.19972° ИГД / 50.45000; 11.19972

Оберланд на Ренштајг (германски: Oberland am Rennsteig) — поранешна општина во округот Зонеберг, во Тирингија, Германија. Од 31 декември 2013 е дел од градот Зонеберг.