Везел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Везел
Катедралата Вилиброрди
Катедралата Вилиброрди
Катедралата Вилиброрди
Грб на Везел
Везел во рамките на Германија
Везел
Управа
Земја Германија
Покраина Северна Рајна-Вестфалија
Адм. подрач. Диселдорф
Округ Везел
Градски единици 5
Градоначалник Улрике Весткамп (СДП)
Основни податоци
Површина 122,617 км2
Надм. височина 23 м
Население 60.329 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 492 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WES
Пошт. бр. 46483, 46485, 46487
Повик. бр. 02 81
0 28 03 (Бидерих)
0 28 59 (Bislich)
Портал www.wesel.de
Местоположба на градот Везел во рамките на округот Везел
Карта
Карта
Координати 51°39′31″N 6°37′4″E / 51.65861° СГШ; 6.61778° ИГД / 51.65861; 6.61778Координати: 51°39′31″N 6°37′4″E / 51.65861° СГШ; 6.61778° ИГД / 51.65861; 6.61778
97% бил уништен додека бил заземен од Алијансата во 1945

Везел (германски :Wesel) — град во Северна Рајна - Вестфалија, Германија. Градот е седиште на истоимениот округ.[2][3]

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на местата“. Статистичка служба на Северна Рајна-Вестфалија. 21 јуни 2021. (германски)
  2. Wesel
  3. [1]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]