Прејди на содржината

Рајнберг

Координати: 51°32′48″N 6°36′2″E / 51.54667° СГШ; 6.60056° ИГД / 51.54667; 6.60056
Од Википедија — слободната енциклопедија
Рајнберг
Воените гробишта во Рајнберг
Воените гробишта во Рајнберг
Воените гробишта во Рајнберг
Грб на Рајнберг
Рајнберг во рамките на Германија
Рајнберг
Управа
Земја Германија
Покраина Северна Рајна-Вестфалија
Адм. подрач. Диселдорф
Округ Везел
Градски единици 4
Градоначалник Ханс-Тео Меникен
Основни податоци
Површина 75,15 км2
Надм. височина 20 м
Население 30.933 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 412 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WES
Пошт. бр. 47495
Повик. бр. 02843 Рајнберг
02802 Алпен
02844 Орсој
Портал www.rheinberg.de
Местоположба на градот Рајнберг во рамките на округот Везел
Карта
Карта
Координати 51°32′48″N 6°36′2″E / 51.54667° СГШ; 6.60056° ИГД / 51.54667; 6.60056

Рајнберг (германски: Rheinberg) е гратче во округот Везел, во Северна Рајна - Вестфалија, Германија. Се наоѓа на левиот брег од Рајна, на околу 10 километри северно од Мерс и 15 километри јужно од Везел.

  1. „Населеност на местата“. Статистичка служба на Северна Рајна-Вестфалија. 21 јуни 2021. (германски)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]