Камп-Линтфорт

Координати: 51°30′0″N 6°32′0″E / 51.50000° СГШ; 6.53333° ИГД / 51.50000; 6.53333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Камп-Линтфорт

Kamp-Lintfort

Градините на Кампската опатија
Градините на Кампската опатија
Градините на Кампската опатија
Грб на Камп-Линтфорт
Камп-Линтфорт во рамките на Германија
Камп-Линтфорт
Управа
Земја Германија
Покраина Северна Рајна-Вестфалија
Адм. подрач. Диселдорф
Округ Везел
Градоначалник Кристоф Ландшајт (СДП)
Основни податоци
Површина 63,16 км2
Надм. височина 33 м
Население 37.635 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 596 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WES
Пошт. бр. 47475
Повик. бр. 0 28 42
Портал kamp-lintfort.de
Местоположба на градот Камп-Линтфорт во рамките на округот Везел
Карта
Карта
Координати 51°30′0″N 6°32′0″E / 51.50000° СГШ; 6.53333° ИГД / 51.50000; 6.53333

Камп-Линтфорт (германски: Kamp-Lintfort) — град во округот Везел, во Северна Рајна-Вестфалија во Германија. Градот се наоѓа 8 километри северозападно од Мерс.

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Камп-Линтфорт е збратимен со Честер ле Стрит од Англија.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на местата“. Статистичка служба на Северна Рајна-Вестфалија. 21 јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]