Ферде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ферде
Voerde
Грб на Ферде Voerde
Ферде is located in Германија
Ферде
Управа
Земја Германија
Покраина Северна Рајна-Вестфалија
Адм. подрач. Диселдорф
Округ Везел
Градоначалник Леонард Шпицер (ДХС)
Основни податоци
Површина 53,49 км2
Надм. височина 26 м
Население 36.017 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 673 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WES
Пошт. бр. 46562
Повик. бр. 02855, 0281 (Friedrichsfeld)
Портал www.voerde.de
Местоположба на град Ферде
Voerde во рамките на округот Везел
Карта
Координати 51°36′0″N 6°41′0″E / 51.60000° N; 6.68333° E / 51.60000; 6.68333Координати: 51°36′0″N 6°41′0″E / 51.60000° N; 6.68333° E / 51.60000; 6.68333

Ферде — град во Везел, во Северна Рајна-Вестфалија во Германија. Градот се наоѓа на десната страна на реката Рајна и на околу 10 километри југоисточно од Везел.

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Ферде е збратимен со:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на местата“. Статистичка служба на Северна Рајна-Вестфалија. 17 јуни 2019. (германски)

Поврзано[уреди | уреди извор]