Алпен

Координати: 51°34′30″N 6°30′45″E / 51.57500° СГШ; 6.51250° ИГД / 51.57500; 6.51250
Од Википедија — слободната енциклопедија
Алпен
Грб на Алпен
Алпен во рамките на Германија
Алпен
Управа
Земја Германија
Покраина Северна Рајна-Вестфалија
Адм. подрач. Диселдорф
Округ Везел
единици 4
Градоначалник Томас Алс (ДХС)
Основни податоци
Површина 59,54 км2
Надм. височина 25 м
Население 12.502 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 210 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WES
Пошт. бр. 46519
Повик. бр. 02802
Портал www.alpen.de
Местоположба на Алпен во рамките на округот Везел
Карта
Карта
Координати 51°34′30″N 6°30′45″E / 51.57500° СГШ; 6.51250° ИГД / 51.57500; 6.51250

Алпен — општина во Везел, во Северна Рајна-Вестфалија во Германија. Алпен се наоѓа во областа Рур во близина на холандската граница. Општината има 4 окрузи.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на местата“. Статистичка служба на Северна Рајна-Вестфалија. 21 јуни 2021. (германски)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]