Прејди на содржината

Хаминкелн

Координати: 51°43′55″N 6°35′27″E / 51.73194° СГШ; 6.59083° ИГД / 51.73194; 6.59083
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хаминкелн
Железничка станица
Железничка станица
Железничка станица
Грб на Хаминкелн
Хаминкелн во рамките на Германија
Хаминкелн
Управа
Земја Германија
Покраина Северна Рајна-Вестфалија
Адм. подрач. Дизелфорд
Округ Везел
Градоначалник Холгар Шлирф
Основни податоци
Површина 164,44 км2
Надм. височина 21 м
Население 26.962 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 164 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WES
Пошт. бр. 46499
Повик. бр. 0 28 52, 02 81, 0 28 50, 0 28 56, 0 28 57, 0 28 65, 0 28 71, 0 28 72, 0 28 73
Портал www.hamminkeln.de
Местоположба на град Хаминкелн во рамките на округот Везел
Карта
Карта
Координати 51°43′55″N 6°35′27″E / 51.73194° СГШ; 6.59083° ИГД / 51.73194; 6.59083

Хаминкелн — град во Везел, во Северна Рајна-Вестфалија во Германија. Градот се наоѓа на околу 10 километри од Везел.

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. „Населеност на местата“. Статистичка служба на Северна Рајна-Вестфалија. 21 јуни 2021. (германски)