Хинксе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хинксе
Hünxe
Грб на Хинксе Hünxe
Хинксе is located in Германија
Хинксе
Управа
Земја Германија
Покраина Северна Рајна-Вестфалија
Адм. подрач. Диселдорф
Округ Везел
единици 6
Градоначалник Херман Хансен
Основни податоци
Површина 106,8 км2
Надм. височина 35 м
Население 13.598 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 127 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WES
Пошт. бр. 46569
Повик. бр. 02858, 02064, 0281, 02853, 02855, 02856
Портал www.huenxe.de
Местоположба на Хинксе
Hünxe во рамките на округот Везел
Карта
Координати 51°38′30″N 6°46′2″E / 51.64167° СГШ; 6.76722° ИГД / 51.64167; 6.76722Координати: 51°38′30″N 6°46′2″E / 51.64167° СГШ; 6.76722° ИГД / 51.64167; 6.76722

Хинксе — општина во Везел во Северна Рајна-Вестфалија во Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Општина Хинксе има вкупна површина од 106,80 км2. Оваа општна е поделена на шест поделби: Хинксе, Хинксе-Брушхаузен, Бухолтвелмен, Древенак, Гартроп-Бил и Круденбург.

Поврзано[уреди | уреди извор]  1. „Населеност на местата“. Статистичка служба на Северна Рајна-Вестфалија. 17 јуни 2019. (германски)