Браубах

Од Википедија — слободната енциклопедија
Браубах - полудрвена куќа во тесни улички

Браубах е град во Германија, во Рајнланд-Пфалц.

Се наоѓа во регионот Рајна-Лан. Во управување на Браубах. Населението е 3047 луѓе (31 декември 2010 година). Зафаќа површина од 20,26 км². Поштенскиот код е 07 1 41 501.

Локална атракција е замокот Марксбург .

Браубах и замокот Марксбург на врвот на ридот
Марксбург

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]