Фахбах

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фахбах
Грб на Фахбах
Фахбах is located in Германија
Фахбах
Управа
Земја Германија
Покраина Рајнска област-Пфалц
Округ Рајна-Лана
Општ. заед. Бад Емс
Градоначалник Дитер Герг
Основни податоци
Површина 2,23 км2
Надм. височина 76 м
Население 1.220 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 547 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EMS
Пошт. бр. 56133
Повик. бр. 02603
Портал www.fachbach.de
Местоположба на месната заедница Фахбах во рамките на округот Рајна-Лана
Карта
Координати 50°20′24″N 7°41′26″E / 50.34000° N; 7.69056° E / 50.34000; 7.69056Координати: 50°20′24″N 7°41′26″E / 50.34000° N; 7.69056° E / 50.34000; 7.69056

Фахбах (герм. Fachbach) — општина во сојузната покраина Рајнска област-Пфалц, Германија. Ова е еден од 137 општински центри на округот Рајна-Лана. Според проценките од 2010, во општината живеат 1.278 жители.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Општини во Германија по население на 31 декември 2019 г.“. Сојузна статистичка служба на Германија. 2019. (германски)